Polacy coraz częściej stosują przeróżne diety. Ostatnio bardzo dużą popularność zyskała dieta Dąbrowskiej. Na czym polega taki sposób odżywiania się? Czy jest skuteczny?

Dieta dr Dąbrowskiej, czyli inaczej mówiąc dieta warzywno owocowa, polega głównie na dogłębnym oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych toksyn oraz przywróceniu odpowiedniej równowagi wewnętrznej (homeostazy). Spadek masy ciała i spalenie zbędnej ilości tłuszczu można traktować jako skutek uboczny zastosowanej diety. Żywienie zgodnie z zasadami dr Dąbrowskiej obejmuje dwa etapy. Pierwszy polega na głodówce o zróżnicowanym czasie trwania. Zazwyczaj okres ten trwa od kilku do kilkunastu dni, jednak w niektórych przypadkach musi zostać przedłużony do kilkudziesięciu dni. Drugi etap obejmuje spożywanie odpowiednich produktów w zalecanych ilościach.

Bazą są pokarmy nieprzetworzone i typowe dla szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska. Ewa Dąbrowska jest znanym i cenionym doktorem nauk medycznych. Podczas pisania pracy doktorskiej rozpoczęła badania dotyczące żywienia wspomagającego leczenie chorób cywilizacyjnych. Opierając się o uzyskane wyniki ułożyła dietę warzywno owocową. Zasady diety dr Dąbrowskiej nie są skomplikowane. Najważniejszym jej etapem jest lecznicza głodówka, która odtruwa organizm i wzmacnia go przywracając mu prawidłowe działanie. Drugim etapem kuracji jest przejście na zdrową dietę opartą na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych. Dzięki głodówce organizm zostaje dokładnie oczyszczony, dzięki czemu odzyskuje swoje właściwości do samoregeneracji. Dodatkowo, warzywa i owoce są dobrymi przeciwutleniaczami, więc zapobiegają przyspieszonemu starzeniu się organizmu i powstawaniu zmian nowotworowych. Złogi usuwane z organizmu pomagają także w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dieta warzywno owocowa jest niskoenergetyczna, co jest jej kolejnym atutem, ponieważ potwierdzono korzystny wpływ diet niskokalorycznych na organizm.

Stosowanie diety warzywno owocowej poprawi nie tylko zdrowie, ale pomoże również uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Wiosna to idealny moment na wprowadzenie zmian w diecie. O ile zimą nic nam się nie chce i najchętniej przez cały dzień nie wychodzilibyśmy z domu to z nadejściem pierwszych cieplejszych dni wraca nam chęć do życia. Na półkach sklepów pojawia się wtedy więcej warzyw i owoców. O ile kilkudniowe diety cud raczej nie przyniosą nam długotrwałych efektów, to istnieją diety, które nie tylko pozwolą nam pozbyć się zbędnych kilogramów, to jeszcze podbudują nasze zdrowie. Jedną z takich diet jest program opracowany przed dr Dąbrowską. Dr med. Ewa Dąbrowska to ceniony lekarz, który ma na swoim koncie sporo sukcesów. Spod jej ręki wyszło wiele publikacji naukowych, z których czerpią zainteresowani dietetyką. Dieta Dąbrowskiej to nie typowa dieta odchudzająca, to raczej pewnego rodzaju sposób na życie. Dieta Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to trwający od kilku do kilkunastu dni okres oczyszczania organizmu. Pierwsze tygodnie diety nazywane są przez autorkę głodówką. Jednak nie musimy się obawiać, że przez ten czas nie będziemy żyć tylko o wodzie i powietrzu. Dzięki głodówce nasz organizm ma oczyścić się z toksyn, metali ciężkich i innych zalegających w nim świństw.

Chociaż na początku organizmowi będzie się ciężko przestawić na nowy proponowany sposób odżywiania i przez to może zacząć się buntować. Wszystkie niepożądane objawy powinny jednak ustąpić po kilku dniach. Drugim etap Diety Dąbrowskiej powinien trwać już przez resztę życia. Jadłospis powinien opierać się przede wszystkim na warzywach, owocach i nieprzetworzonej żywności. Doktor radzi odrzucić słodycze oraz wszelkie używki. Dieta Dąbrowskiej ma swoich zwolenników na całym świecie. Polecana jest osobą zdrowym oraz tym, którzy uskarżają się na różne dolegliwości. Wyznawcy Diety Dąbrowskiej wierzą, że zmiana nawyków żywieniowych pozwoliła im zwalczyć nawet ciężkie choroby.Z roku na rok powstają nawet ośrodki, które proponują swoim gościom wczasy oczyszczające bazujące na programie dr Ewy. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani co do leczniczych właściwości diety, to zawsze możemy się na nią skusić chociażby po to żeby oczyścić organizm i zyskać przez to więcej sił witalnych.